57 Międzyszkolny Turniej Fizyczny dla szkół województwa opolskiego

Opolski Oddział PTF i Instytut Fizyki UO serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych naukami przyrodniczymi, a w szczególności fizyką, do udziału w 57 Międzyszkolnym Turnieju Fizycznym dla szkół województwa opolskiego, który nieprzerwanie od 56 lat realizowany jest przez członków Oddziału Opolskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego i pracowników Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego. Przykładowe testy z I etapu (plik) i zadania z II etapu (plik). Regulamin 57 MTF (plik)
Tegoroczny Turniej organizowany jest  w systemie hybrydowym. Realizacja I etapu  Turnieju będzie prowadzona na platformie MS Teams i Moodle. Na II etap zapraszamy do wytypowanych szkół (lista w późniejszym terminie) i półfinał zapraszamy do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego.  Finałowa rywalizacja będzie realizowana stacjonarnie z udziałem szerokiej publiczności.

I etap 57 MTF

I etap 57 Międzyszkolnego Turnieju Fizycznego
na platformie iMoodle MS Teams w sobotę 9.03.2024 r. o godzinie 14:00

1.  Aby wziąć udział w 57 Międzyszkolnym Turnieju Fizycznym uczestnik powinien zarejestrować się za pośrednictwem strony  ZAREJESTRUJ SIĘ  do dnia 6.03.2024.
  2. Uczestnikowi zostanie udostępniona platforma Moodle (moodle.uni.opole.pl) na której przeprowadzony będzie I  etap 57 MTF.
  3. Instrukcja poruszania się po platformie zamieszczona będzie na stronie ooptf.wmfi.uni.opole.pl/57-miedzyszkolny-turniej-fizyczny
    Instrukcja logowania na platformę Moodle
  4. Na platformie zostaną zamieszczone testy treningowe.
  5. Zorganizowane będą spotkania organizacyjne dla zarejestrowanych użytkowników.

Zapraszamy również do rejestracji nauczycieli, którzy przygotowują uczniów do Międzyszkolnych Turniejów Fizycznych: Rejestracja nauczycieli.

II etap 57 MTF

II etap 57 MTF polega na rozwiązywaniu zadań rachunkowych i opisowych.

Realizowany będzie w wybranych szkołach w dniu 13.03.24 o godz. 10:00.  W związku z różną organizacją lekcji w szkole dopuszcza się 15 min przesunięcia rozpoczęcia II etapu.
Rejony zostaną podane na stronie internetowej 57 MTF w terminie późniejszym.

Sposób realizacji: Uczestnik rejestruje się 15 min przed przystąpieniem do II etapu. Podczas II etapu można mieć ze sobą: coś do pisania, ołówek, linijkę lub inne przybory do rysowania, kalkulator (może być naukowy, bez możliwości połączenia z siecią).
Odpowiedzi na zadania rachunkowe uczestnik pisze na kartce papieru, przygotowanej przez organizatora w rejonie. Jedno zadanie na jednej kartce. Koniecznie należy umieścić w prawym górnym rogu numer ID otrzymany po zakwalifikowaniu do II etapu. Nie należy podpisywać kartek imieniem i nazwiskiem.
Na salę nie wolno wnosić telefonów lub innych urządzeń posiadający połączenia z siecią internetową lub bluetooth.

Półfinał - III etap 57 MTF

Półfinał – III etap 57 MTF polega na rozwiązywaniu zadań rachunkowych na terenie Instytutu Fizyki UO.

Do półfinału przystępuje ok. dwudziestu uczniów, którzy po I i II etapie uzyskali największą ilość punktów. W szczególnych przypadkach liczba osób biorących udział  w półfinale MTF może ulec zmianie. Punkty otrzymane w etapie III  są uwzględniane w klasyfikacji zespołowej.

Półfinał planowany jest na 18.04.24.

Finał 57 MTF

Do finału zakwalifikowanych zostanie sześciu najlepszych półfinalistów. Finaliści odpowiadają na pytania związane z teorią, doświadczeniem i historią fizyki. Finał przeprowadzany jest z udziałem publiczności.

Uczestnicy otrzymują punkty początkowe zgodnie z zajmowanym miejscem (I – miejsce 6 pkt, II – miejsce 5 pkt, III – miejsce 4 pkt, IV – miejsce 3 pkt, V – miejsce 2 pkt, VI – miejsce 1 pkt).
Finał przeprowadzany jest z udziałem publiczności. Możliwa jest również transmisja
on-line na facebook (link podany będzie na stronie http://ooptf.wmfi.uni.opole.pl/.

Finał planowany jest na 18.04.24 (Uwaga odbyła się zmiana terminu)

Terminarz

Realizacja zdalnie – potkanie platforma MS Teams i testy i zadania na platformie Moodle)

Rejestracja uczestników od 30.01.2024 r.
do 6.03.2024 r.
Spotkanie organizacyjne

7.03.2024  godz. 19:00

8 .03.2024  godz. 19:00
awaryjne 9.03.2024 godz. 12:30
Spotkanie organizacyjno-instruktażowe

I etap 57 Międzyszkolnego Turnieju 9.03.2024 r.
MS Teams 13:45
Moodle 14:00
II  etap 57 Międzyszkolnego Turnieju (stacjonarnie w rejonach) 13.03.2024 r.
III etap 57 Międzyszkolnego Turnieju  (stacjonarnie w Instytucie Fizyki UO) Półfinał 18.04.2024 r.
Finał 57 Międzyszkolnego Turnieju 18.04.2024 r.